Sony PSP Slim
recenze herní konzole od Sony
Sony PSP (Playstation portable) je přenosná multifunkční konzole. Primárně je samozřejmě určena herním nadšencům, ale její 4,3 palcový širokoúhlý displej můžete použít i ke sledování filmů, obrázků, fotek či videí, nebo prohlížení internetu přes integrované wifi.
K tomu přidejme integrovaný přehrávač hudby, možnost připojení jakýchkoliv sluchátek (na 3,5mm jack), pravidelnou aktualizaci firmware, která téměř vždy přinese něco nového, výdrž baterií kolem 6 hodin, a máme multimediální "zázrak". Ale pozor, je to silně návyková záležitost ;-)
Když přišla tato konzole cca v roce 2005 (nevím to přesně, jen odhaduji) na trh, bylo kolem ní, hlavně na různých herních webech velké "haló" a já jsem slintal nad fotkami z časopisu Doupě, jen samotná cena kolem 10 tisíc Kč, byla tenkrát mimo mé finanční možnosti. Dnes mám v ruce její mladší sestřičku Sony PSP Slim a na tuto minulost vzpomínám s nostalgickým úsměvem.
Nebudu zde nějak moc rozebírat technické parametry, koho to nějak více zajímá, nechť si pod touto recenzí klikne na příslušný odkaz a přečte si o této konzoli veškeré podrobnosti. Ostatním bude muset stačit stručná tabulka na konci článku. Taky nejsem velký spisovatel, abych tady psal sáhodlouhou recenzi, takže prostě konzoli popíši, tak jak jsem se s ní seznamoval, a z uživatelského hlediska shrnu to nej.
Objednání zboží
Konzoli jsem objednával (asi před půl rokem) přes slovenský eshop http:www.wisoft.sk, kde měli nejen výbornou cenu, ale provedli i tzv. downgrade a následný upgrade firmwaru na verzi 3.73HX (dle přání zákazníka provádějí i UG na jiné verze – tenkrát byla 3.73 ta nejnovější). Objednávka proběhla v pořádku, peníze jsem musel poslat předem na účet (jelikož to bylo ze SR do ČR a to neposílají na dobírku zboží dražší než 5tis.), a cca do 4 pracovních dnů jsem už měl v mailu potvrzení, že konzole byla odeslána na moji adresu.
Poznámka: O tom co je downgrade a upgrade firmware si přečtěte už brzy v krátkém článku v rubrice Sony PSP.
Rozbalení
Balíček od našich východních sousedů dorazil asi za 3, nebo 4 pracovní dny prostřednictvím Slovenské a České pošty. Celková konečná cena včetně poštovného a balného byla tedy 6608Kč (Objednal jsem si totiž i nějaké to příslušenství – plastový kryt Crystal Cover, přenosný bag – PSP HardBag, a samozřejmě je tam i započítaný příplatek za zásah do firmware – onen zmiňovaný downgrade a upgrade. Součástí samotné konzole byl jen návod a nabíječka, vybral jsem si totiž nejlevnější variantu, která neobsahuje sluchátka, ani paměťovou kartu (sluchátka jsou 3,5mm jack, těch mám doma spousty a určitě třeba Koss budou kvalitnější, než ty od Sony a paměťovou kartu mám zatím z mobilu 2Gb – později jsem si koupil 4Gb). Dle návodu jsem nechal konzoli na nabíječce úplně nabít, tento proces trval kolem 2 hodin.
První spuštění
Po nabití jsem vložil kartu a spustil konzoli, vše krásně naběhlo. Kartu jsem v konzoli přímo přeformátoval, připojil k PC přes kabel s miniUSB portem (PSPéčko se přidá jako další disk, stejně jako flashdisk, externí disk apod.). Nahrál jsem tam tedy nějaké ty ISO hry a spustil, paráda. Žádný problém.
Internet
Po vyzkoušení her, které jsem měl doma postahované a předpřipravené, jsem začal zkoumat internet přes wifi, po krátkém nastavení, krok za krokem (vše intuitivně, nikde jsem netápal) se mi povedlo připojit. Internet tedy taky funguje!
Přímo v menu pod záložkou internet je možnost RSS kanálů, k tomu asi internet využiji nejvíce, protože ne všechny stránky jsou dělané tak, aby se bez problémů zobrazily na malém displeji, a u většiny tedy budete muset posouvat obraz vertikálně i horizontálně. Mimo to chybí podpora českého kódování, takže háčky a čárky se nezobrazují korektně a jen málo webů má možnost zobrazení bez diakritiky.
Zkrátka internet musíme brát jako plus, ne jako standartní výbavu, protože nejvíc ho využijeme, když budeme hrát hry v multiplayeru – přes wifi se může napojit víc kamarádů s konzolemi a udělat takovou obdobu "LAN párty", nebo je tady druhá, lákavější možnost – hrát multiplayer přes tzv. infrastructure, což je klasická obdoba hraní po internetu. Přímo ve hře, která MP podporuje, se připojíte na seznam hráčů z celého světa, kteří jsou online a čekají na soupeře.
Filmy
Tak to je taky jeden důvod, proč jsem si taky konzoli kupoval, a opravdu jsem chybu neudělal, filmy spouštěné z karty jsou krásně čisté, obrazovka je ideálně velká a ani mi nevadí, že mám 3 metry od postele PC s 19ti palcovým širokoúhlým LCD monitorem. Zkrátka, ráno se probudím, chvíli polehávám, nechce se mi vstávat, šáhnu po PSP a pustím si nějaký ten filmový kousek, ale stejně je nejlepší se na filmy koukat v busu, nebo vlaku, to je fakt paráda.
Navíc další plus dávám za možnost použít jakákoli sluchátka. Pokud si budete chtít pustit film, máte několik možností: Koupit si film na UMD disku Dát nějaký ten film na kartu a pustit z karty Já osobně nemám tolik peněz, abych si kupoval UMD disk, když si můžu koupit DVD, takže volím druhou možnost, s tím že film je nutné nejdříve převést do správného formátu – MP4.
Hudba
Samozřejmě, že můžete PSP využít i jako MP3 přehrávač, ale jelikož jsem si nedávno kupoval 4Gb přehrávač, tak tuto možnost moc nevyužívám. Musel bych přikupovat větší kartu a výdrž by mi klesla. Zkrátka tam mám jen výběr pár hlavních oblíbených songů pro chvíle nudy.
Výdrž
Tak a jsme u výdrže, kolem 6hodin, to je to číslo, které určuje, kdy konzole zdechne, asi hodinku před koncem Vás konzole začne varovat blikáním zelené kontrolky power. Já výdrž ale chválím, koneckonců 6 hodin není vůbec málo - jeden klidně dvouhodinový film a k tomu trochu brouzdat po nettu, ICQ, hry. Ideální. Nabíjení přes USB je taky vychytávka, už nemusím všude tahat nabíječku, když beru Notebook, ale stejně tak většinou mi baterka celý den vydrží a večer píchnu doma na nabíječku.
Klady a zápory
+ Pěkný velký displej
+ Rychlost CPU dostačující, oproti starší FAT verzi je operační paměť zvětšená
+ Mimo hraní lze poslouchat mp3, koukat na filmy, prohlížet obrázky + Internet, RSS, internetová rádia
+ Dobrý multiplayer přes wifi
- Velký displej není zapuštěn a hrozí tedy lehké poškrábání (nutno chránit fólií, či plastovým obalem na konzoli)
- Použití UMD disků
- Velikost (i když vzhledem k tomu co konzole dokáže na to brzy zapomenete)
- Cena her, která mnohdy převyšuje i ceny her na PC
Závěr
Jednoznačně nejlepší a nejvýkonější kapesní konzole, kterou můžete momentálně zakoupit, technické parametry uvádím níže. Sledování filmů, či hraní her v autobuse, posteli, se nyní stalo mým každodenním chlebem. Ano, jsem závislý! Ale po několika dnech užívání zjišťuji, že nemám potřebu hrát hry na PC a když si zahraju nějakou hru na PSPéčku v autobusu cestou domů, tak ušetřím rázem 1, nebo 2 hodiny času, který bych strávil u PC, jelikož dříve normálně každý druhý den jsem hrál nějaké ty gamesky na kompu. Takže ve finále mám najednou čas i na věci, které jsem předtím odkládal na neurčito.
Technické údaje
Rozměry 169.4 x 71.4 x 18.6 mm (šířka x výška x hloubka)
Hmotnost 189g
Displej TFT LCD širokoúhlý 16:9, úhlopříčka 4.3 palce, rozlišení 480x270 bodů, 16.77 miliónů barev, svítivost max. 200 cd/m2 (možno nastavit)
Procesor 2x MIPS R4000 (max. frekvence 333MHz)
Paměť 64MB
Zvuk Věstavené stereo reproduktory
Vstupy a výstupy IEEE 802.11b (Wi-Fi), USB 2.0 (mini-B), Memory Stick PRO Duo, Audio / video výstup
Napájení Lithium-ion baterie 1200mAh, AC adaptér, podpora USB napájení
Odkazy na recenze
http://www.psp-news.cz/nove-psp-lehci-uzsi-kratsi-tv-output/
http://www.nintendo-sony.estranky.cz/stranka/pspslim
http://www.sony-psp.estranky.cz/stranka/recenze
254
(david, 15. 3. 2012 12:26)